Karlín - Zjednodušená verze stránek
Nastavení velikosti písma
+

75. výročí osvobození OBCE KARLÍN.

75. výročí osvobození OBCE KARLÍN.

75. výročí osvobození OBCE KARLÍN.

V těchto dnech si OBEC KARLÍN, stejně jako celý svět, připomíná 75. výročí od ukončení II. světové války. Pro naši obec se dnem osvobození stal 17. duben 1945. Při bombardování Hodonína, na podzim r. 1944, přišel o život náš občan František Latýn, který pracoval v cukrovaru.
A jak probíhalo osvobozování Karlína?
Jelikož Němci předpokládali, že hlavní úder postupující Rudé armády směrem na Brno, půjde přes naši obec, poslali do prostoru naší obce velké množství tanků. Rudá armáda, aby zlomila odpor Němců, musela použít raketových zbraní, známých pod názvem Kaťuša. Obec v průběhu fronty velmi utrpěla. Vyhořelo celkem 19 domů, 3 byly těžce poškozeny a 56 domů bylo zasaženo dělostřeleckou palbou. O naši obec se bojovalo celou neděli 15. dubna a teprve v pondělí večer 16. dubna ve 22 hodin vnikly do dolní části obce první jednotky Rudé armády. Celá obec byla osvobozena až následujícího dne v 9 hodin. Při osvobozování a po dlouhých bojích padlo 77 sovětských vojáků. Za bojů o naši obec byli zabiti: František Drábek, Pavel Malý, Anežka Žáková a Alfons Pochylý mladší.

Památku padlých vojáků a občanů při osvobození Karlína a konec II. světové války si vzhledem k současné epidemiologické situaci připomínáme dnes, v pátek 17. dubna tichou vzpomínkou a položením kytice u pomníku padlým hrdinům.

Datum vložení: 17. 4. 2020 8:59
Datum poslední aktualizace: 30. 4. 2020 13:35
Autor: Správce Webu