Od roku 1792, jejž za rok založení obce Karlína míti lze, chodívaly dítky Karlínské navštěvovat školy do nejbližších osad, do Hovoran a do Šardic, kamž Karlín i k duchovní správě náležel.
Ježto však obě školy od Karlína byly velmi vzdáleny a cesty většinu roku neschůdnými, bylo i vzdělání mládeže Karlínské velmi neúplné, mnohé dítky školy ani nenavštěvovaly. Aby toto za své vzalo, ohlíželi se občané po nějakém učiteli, jemuž by vyučování dítek svých svěřili alespoň na tak dlouho, až by se záležitost tato trvale uspořádána byla. Dle ústních podání a dle zprávy ze staré německým jazykem psané kroniky školní od roku 1877 vyučoval prý dítky Karlínské chalupník František Zaňát v čísle dom.3 asi od roku 1824 až do roku 1829.
Roku toho a zajisté již také dříve vyjednáváno o zřízení školy excurrendní v Karlíně, což dosvědčuje listina ze dne 5. června 1829 č. 22285. vydaná vysokým guberniem a listina ze dne 1. prosince 1829., dle níž se obec ve příčině ustanovení příjmu učitele v Šardicích za vydržování excurrendo podučitele či pomocníka pro školu Karlínskou zavázala k následujícímu:
1. Obec Karlínská se uzvoluje bývalému (lépe snad ninějšímu) a každému budoucímu učiteli ze Šardic za vyučování dítek excurrendo podučitelem obyčejný školní plat a sice z dítěte v I. třídě 1 1/2 kr. k. m. téhodně a za dítěte v II. třídě 2 kr. konv. m. téhodně pak ročně zkaždého dítěte pecen (bochník) chleba odvésti.
2. Kdyby budoucně školní plat zvýšen byl, tak se obec Karlínská uzvoluje i zvýšený školní plat a ročně pecen chleba pak pro excurrendo podučitele 3 kr. víd. m. měsíčně zapravovati.
3. Zavázala se obec Karlínská potřebné palivo na své útraty pro tuto excurrendo školu škole dostavovati.
Povinnosti tyto byly na dominikalních majetnostech Karlínských do pozemní knihy vloženy a trvaly až do roku 1855., kteréhož v Karlíně samostatný učitel byl ustanoven. Teprv r. 1871 dne 3. ledna vydala obec Karlínská od sebe list, jímž povolila, aby se závazky nahoře udané z dominikalní majetnosti č. 20 vymazaly.
Prvním učitelem excurrendním či pomocníkem, který ze Šardic do Karlína vyučovat přicházíval, byl Josef Foukal, syn farního učitele ze Šardic.
Základní a nadační listina.
Ježto dle dekretu vysokého místodržitelství ze dne 22. prosince 1859 č. 34679. škola Karlínská, jež až posud byla excurrendní, na školu samostatnou povýšena byla, tak se zavazuje podepsané zastupitelstvo obce Karlínské (okres Ždánický, kraj Brněnský, korunní země Morava) jménem této obce ve příčině zřízení a vedení nákladu na školu tuto, že převezme povinnosti, jako břemeno obecní a že je bude zapravovati.
(Kronika Karlína)
V naší obci od roku 1. září 1977 není žádná vzdělávací instituce. Děti musí do mateřských škol a základních škol dojíždět do okolních obcí Čejče a Hovoran.
je zvonurekonstruovaná školka, kde chodí děti z Čejče, Terezína, Karlína a okolí. Je rozdělena do tří tříd o kapacitě 72dětí.
Co více školka nabízí najdete zde: ►
základní škola Čejč, je malá vesnická škola I.stupně (do 5.ročníku), do které chodí děti z Čejče, Terezína a Karlína.
Co více škola nabízí najdete zde: ►
základní škola je zde pro I. i pro II. stupeň. Školu navštěvují žáci z Hovoran a spádných obcí z Čejče, Terezína a Karlína.
Co více škola nabízí najdete zde: ►