Svoz odpadů v Karlíně zabezpečuje firma EKOR, s.r.o ,
Havlíčkova 1398/49a,
697 01 Kyjov.
100 % vlastníkem společnosti jsou města a obce regionu Kyjovska včetně obce Karlín.
http://www.ekor.cz/zakladni-udaje.html
OÚ Karlín oznamuje občanům, že se vybírá poplatek za svoz komunálního odpadu na r. 2024.
Poplatek činí 550 Kč osobu/rok. Poplatek je splatný jednorázově.
Místní poplatky pro rok 2024.docx Typ: DOCX dokument, Velikost: 15.19 kB
Kalendář odpady.xlsx Typ: XLSX dokument, Velikost: 115.98 kB
Základní informace o sběru a třídění odpadů
Koncem roku 2020 byl schválen nový zákon č. 541/2020 o odpadech, který řeší způsoby likvidace odpadů - zejména odklon od skládkování, důraz na zvýšení třídění a recyklaci odpadů.
Nový zákon o odpadech přináší do odpadového hospodářství zásadní změny v podobě několika zásadních milníků. První nás čeká už v roce 2025.
Jak roste naše životní úroveň, tak roste i množství produkovaného odpadu. A přitom směsný odpad je nejhůře zpracovatelný a využitelný, proto snahy o jeho redukci mají větší smysl, než u ostatních odpadů.
Nový zákon o odpadech zásadně mění poplatky za odpady uložené na skládku. Do určitého množství odpadů uložených na skládku (180 kg/obyvatel v roce 2023, 170 kg v roce 2024, 120 kg/obyvatel v roce 2029) obce v kalendářním roce zaplatí 500 Kč za tunu jako doposud. Po překročení limitu pak budou muset za každou tunu navíc uhradit částku stanovenou pro daný rok (1000 Kč v roce 2023, 1250 Kč v roce 2024, 1850 Kč v roce 2029).
Nový zákon o odpadech také stanovuje, že provozovatel skládky nesmí od 1. ledna 2030 na skládku ukládat využitelné odpady
Provozovatel skládky musí ověřovat splnění podmínek výhřevnosti a biologické stability u přebíraného odpadu. Za využitelný odpad se považuje také směsný komunální odpad a objemný odpad.
Obec Karlín má nastaven systém odpadového hospodářství Pravidly: Obecně závazná vyhláška obce č. 1 2021 o stanovení obecního systému odpadového hospodářství.pdf (1.41 MB)
Vyhláška - místní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství:
Svozy odpadů (KO a BIO) probíhají každé úterý v časných dopoledních hodinách
Svoz SKO - každý lichý týden v roce
Svoz bio odpadů - každý sudý týden v roce
Do popelnicových nádob ukládáme směs komunálního odpadu z domácností, která nám zůstane po maximálním vytřídění. Termíny svozu popelnic jsou uvedeny ve svozovém kalendáři.
20230102102500126.pdf (560.96 kB)
Bioodpad tvoří cca 30-40 % komunálního odpadu. Pokud se bioodpad rozkládá na skládce, vznikají výluhy a uvolňuje se nepříjemný zápach a s ním skleníkové plyny (metan, oxid uhličitý). Použití kompostu zlepšuje kvalitu půdy, do vyčerpaných půd vrací zpět živiny a zvyšuje její úrodnost aniž bychom museli používat průmyslová hnojiva. Tímto je kompostování prospěšné a šetrné k životnímu prostředí a zároveň je to i levnější, vysoce účinná ekologická forma hnojení.
V rámci podpory domácího kompostování, obec přes Mikroregion Hovoransko loni získala dotaci na pořízení domácích kompostérů, ve kterých by měla končit část bioodpadu, který dnes svážíme v hnědých popelnicích - což je poměrně nákladné. Kompostéry o oběmu 1100 litrů jsou zdarma k odebrání na OÚ v Karlíně. Pokud zpracujeme bioodpad doma a nemusíme jej draze odvážet do 30 km vzdálené kompostárny, obec tak dokáže uspořit nemalé finanční prostředky.
Bioodpad nesmí být ukládán do popelnicových nádob pro komunální odpad!!
Na základě zvýšení produktivity třídění odpadu dostáváte zdarma pytel na tříděný odpad - plast. Tyto pytle po obci sváží obecní zaměstnanec a to každé pondělí v lichém týdnu (pro upřesnění v týdnu jako je sběr komunálního odpadu). Ven před dům dávejte pouze plně naplněné a zavázané pytle. Za ten dostanete do schránky prázdný k dalšímu naplnění.
Patří sem PET lahve – sešlápnuté (vejde se jich až 3x více do kontejneru), plastové obaly od mléka a mléčných nápojů, kelímky (od jogurtů, pomazánek, ale i krémů) obaly od šamponů, sprchových gelů, tekutých mýdel (vše bez původních zbytků - prázdné), igelitové tašky, mikrotenové a jiné sáčky, potravinové fólie (ne celofán), plastové obaly od různého zboží (drogistického i potravinářského), polystyren bílý (obalový) i tmavý (plastové nádobí, kelímky…), plastové květináče, obaly od CD, DVD, VHS (včetně samotných nosičů).
Nepatří sem – obaly od olejů, obaly silně znečištěné zbytky jídla, obaly od nebezpečných látek, barev, chemikálií, podlahové krytiny, trubky z PVC.
(První pytlový sběr plastů byl proveden v pondělí 20. dubna 2015)
Upřesňujeme svoz plastů v obci – pytle na plasty, které byly doručeny do domácností, měly sloužit jako výzva pro občany, kteří dosud plast netřídili. I nadále platí, že tříděný odpad můžete odnášet do kontejnerů, tak jak jste to dělali dříve. Nemusíte čekat na odvoz plastů od domu. Děkujeme za pochopení a třídění odpadu, kterým dochází ke snižování nákladů na odvoz odpadů a tím i ke snížení poplatku, který platíte za odvoz popelnic.
UPOZORNĚNÍ: Pytlový sběr plastů je prováděn v brzkých ranních hodinách, proto pytle dávejte před dům večer před dnem svozu.
Rovněž upozorňujeme, že služby svozu komunálního odpadu, pytlový sběr,
ale také sběrná místa na tříděný odpad jsou určena pro občany a vlastníky nemovitostí v obci
Karlín, nikoli pro podnikatelské subjekty a živnostníky.
Na sběrných místech lze odložit jen to, na co jsou kontejnery určeny a pouze do kontejneru. Prosíme, neodkládejte zde věci mimo kontejner, a to co zde nepatří.
Obec Karlín se zapojila do sběru opotřebovaných potravinářských olejů a tuků v PVC obalech – láhvích.
Nevylévejte starý potravinářský olej a tuk do odpadu, raději jej slívejte do plastové nádoby a pracovník obce jej sveze spolu s plasty, každé liché pondělí.
Snahou projektu je ochrana životního prostředí, veřejného a soukromého majetku od zbytečné a nákladné údržby na odpadních systémech kanalizace.
Obec - Leták na stránky obce (2019).pdf (89.8 kB)
TUKY A OLEJE DO KANALIZACE ANI DO POPELNICE NEPATŘÍ.
Na stanovišti kontejnerů na tříděný odpad je umístněn kontejner pro kovový odpad.
Do tohoto kontejneru nepatří plechovky od barev, olejů a jiných nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů a to ani jejich demontované části.
Na sběr všech těchto odpadů slouží sběrné dvory.
Do kontejneru odkládejte např. plechovky od nápojů, konzervy od potravin, zátky od nápojů (kovové), alobaly a tuby, drobný odpad (hřebíky, skoby apod.), ostatní kovy z domácností (nádobí atd.)
KOMPOST Z KOMPOSTÁRNY V TĚMICÍCH
Vážené spoluobčané,
níže máte k nahlédnutí Příbalový leták ke kompostu KOMPEKOR T, vyráběného z bioodpadu sváženého z Naší obce v zařízení kompostárny v Těmicích. Tento dokument je pro občany, kteří si kompost odebírají, aby věděli, jak s ním nakládat, aby se předešlo nesprávnému použití výrobku. Upozorňuji, že se jedná o hnojivo a ne o nějaký substrát, do něhož by se daly přímo sázet rostliny.
Zároveň je připojeno i Rozhodnutí o registraci tohoto výrobku jako organického hnojiva, přímo z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, jejichž akreditovanou laboratoří prošel reprezentativní vzorek výstupu z kompostárny při procesu jeho registrace.
Kompektor T zde ke stažení
Rozhodnutí o registraci zde ke stažení
Staráme se o budounost Země, kterou máme jen jednu a s omezenými, konečnými zdroji materiálu a surovin. Tříděním šetříme materiál, suroviny, zdroje i energii.
1 tuna vytříděného papíru zachrání 2 vzrostlé stromy, 50 % energie a 100 000 litrů vody, které by byly jinak třeba při výrobě papíru pouze ze dřeva.
Využitím materiálu z tříděných PET lahví šetříme ropu, která se nemusí těžit, dopravovat ani rafinovat, šetříme energie. To vše v sobě již materiál PET (polyethylentereftalátu ) má. Můžeme si tedy šetřit zdroje a energie tím, že využijeme materiál PET lahví, stačí je jen vytřídit a odložit na správné místo.
Při tavení skleněných střepů z tříděného skla se spotřebuje o 40 % méně energie než při výrobě skla z primárních materiálů. Energie ušetřená recyklací jedné skleněné lahve by mohla napájet počítač 25 minut, barevnou televizi 25 minut, pračku 10 minut.
Jaký papír dávat:
Jaký papír nedávat:
Jak dále pomoci:
PET láhve a plastové nádoby, sáčky, tašky, fólie, plastové kelímky a krabičky od potravin, výrobky z plastů, krabice od džusů, mléčných výrobků, vín apod.
Které plasty jsou materiálově využitelné?
PET = Polyethylentereftalát, označení (obaly potravin a nápojů)
HDPE = Vysokohustotní polyethylen (vzduchem tvarované lahve na čisticí prostředky, kojenecké lahve, balící fólie, dále spotřební zboží jako jsou plastové dózy na potraviny, tzv.duté obaly)
LDPE = Polyethylen nízkohustotní (fólie, smršťovací folie pro balení, igelitové tašky, obaly na potraviny).
PS = Polystyren, (pěnový polystyren je zvlášť tříděn na sběrných střediscích odpadu)
Patří sem tyto skleněné obaly:
Nepatří do tříděného skla:
Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu.
Upozornění: tabulové sklo z oken a ze dveří i když je čiré dávejte do barevného skla, má jiné složení než sklo obalové.
Jak nám pomoci:
Patří sem tyto skleněné obaly:
Nepatří do tříděného skla:
Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu.
Jak nám pomoci:
Osvědčení o úspoře emisí za rok 2021.pdf (1.37 MB)
Osvědčení o úspoře emisí rok 2020.pdf (1.8 MB)
Osvědčsní o úspoře emisí rok 2019.pdf (1.76 MB)