Současnost
Obec Karlín leží na území okresu Hodonín a náleží pod Jihomoravský kraj. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je rovněž okresní město Hodonín. Karlín je malou vinařskou obcí a najdeme ji severozápadním směrem od města Hodonín http://www.hodonin.eu/ a jihozápadním směrem od města Kyjov http://www.mestokyjov.cz/index.asp
Autorem fotografie : http://www.fotodoma.cz/ho-karlin/
Obec se rozkládá na levém břehu potoka Trkmanka a na východním úpatí kopce Světlá (279 m.n.m.). Na východní stráni vrcholku jsou vinice, jinak je obec obklopena poli. Vinařství je v obci rozšířeno na úrovni malých drobných vinařů.
Autorem fotografie : http://www.fotodoma.cz/ho-karlin/
Celková katastrální plocha obce je 225 ha, z toho orná půda zabírá sedmdesáttři procent.
Obec je známá díky zdejším motokrosovým závodům, jež se konají každoročně v průběhu roku.
Autorem fotografií : http://www.fotodoma.cz/ho-karlin/
Karlínem prochází značená trasa Kyjovské cyklostezky, která je propojena polními asfaltovými cestami s obcemi Hovorany, Šardice, Čejč, Násedlovice Nenkovice http://www.stezky.cz/Moravske-vinarske-stezky/Kyjovska-vinarska-stezka.aspx?lat=49.00408038422073&lon=17.07157719999998&z=12
Od roku 1989 je Karlín samostatnou obcí.
Ve středu obce se nachází park, kostel sv. Karla Boromějského, dětské hřiště, obecní úřad a knihovna s možností využití internetu, Švehlův dům. a Muzeum obce Karlín.
Autorem fotografie : http://www.fotodoma.cz/ho-karlin/
K občanské vybavenosti patří kanalizace, vodovod, plynofikace, pohostinství a prodejna potravin.
Děti dojíždějí do mateřské a základní školy do Čejče http://www.zscejc.cz/?kat=12 a do Hovoran http://www.zshovorany.cz/ .
Obec je součástí MIKROREGIONU Hovoransko, jenž sdružuje čtyři obce. Jsou to Hovorany, Šardice, Čejč a Karlín. DSO Severovýchod a je členem MAS Kyjovské Slovácko v pohybu http://www.kyjovske-slovacko.com/
V Karlíně se daří udržet tradici pořádání krojových hodů, fašanku a velikonoční klepání.
30let Báňské záchranné stanice Hodonín
25.10.2013, Jaroslav Fibingr
Podmínkou pro hornickou činnost – těžba ropy a plynu, je úspěšné navrtání ložiska uhlovodíků. Hloubení vrtů historicky sebou nese technický vývoj vrtání poznamenaný sérií havárií malého, velkého, ale taky haváriemi téměř likvidačního rozsahu. V průběhu hloubení vrtů na ropu a zemní plyn je základní podmínkou bezpečného postupu provrtávání propustných vrstev, udržení tlakové rovnováhy popř. přetlaku na sycenou porézní vrstvu. Dojde-li k porušení této rovnováhy směrem z vrstvy do vrtu, vznikne tlakový projev, který při jeho nezvládnutí přechází v nekontrolovaný výron výplachu a následně ložiskového média ropy, plynu a tlakové ložiskové vody z vrtu. Eruptující medium z vrtu – ropa s plynem a zvláště samotný zemní plyn, může být snadno zapálen (samovznícení – statická elektřina, studená jiskra ap.) a vzniká rozsáhlý a velmi nebezpečný požár na vrtném pracovišti.
Specifickým problémem erupcí na naftových vrtech, zejména u vysokotlakých ložisek, je nezvládnutí likvidace tlakového projevu, který při špatném postupu může přerůst ve výron terénem – podzemní erupce.
Zvláště nebezpečnou událostí byl tlakový projev na hlubokém vrtu Karlín-1 (1991) po navrtání vysokotlakých plynových obzorů v hloubce 3985 m, s tlakem 80,0 MPa, který byl dvakrát vyšší než tlak vodního sloupce. Velmi reálné nebezpečí při případné erupci výronu sirovodíku s plynem, si vyžádalo evakuaci obyvatel nejbližší obce Karlín. Náročný tlakový projev byl zlikvidován ve spolupráci se zahraničními specializovanými servisy.
V průběhu let 1949 – 2010 bylo závažných událostí – havárií 32. Tyto si vyžádaly 4 lidské životy.
Zdroj: https://zachranar.cz/2013/10/30let-banske-zachranne-stanice-hodonin/