Znak a vlajka
Tvorba nových obecních symbolů: podle platné právní úpravy mohou obce a města disponovat vlastními obecními symboly, to znamená znakem a vlajkou (praporem). Pokud obec nemá historický, řádně udělený, či tzv. vydržený znak či vlajku, má právo požádat prostřednictvím Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o udělení symbolů.
Znak obce:
PEČEŤ OBCE: archivní fondy Moravského zemského archivu v Brně pečeť obce nedokládají. O existenci pečeti Karlína se však zmiňuje dobová vlastivědná literatura, konkrétně práce Jakuba Vrbase "Ždánicko" z roku 1930, v níž je na straně 402 publikováno překreslení pečeti, jejíž hlavní figura je interpretována v souborném popisu vesnických pečetí na straně 109 jako "tancující medvěd".
Překreslení této pečeti - s odkazem na knihu Jakuba Vrbase jakožto zdroj - se objevuje také ve sbírce pečetí Karla Lišky.
Pečeť má kruhový tvar a pod nápisem "KARLOV" u horního okraje pečetního pole lze spatřit siluetu na naznačené půdě stojícího vzpřímeného zvířete držícího kruh. Heraldicky vlevo (tj. z pohledu pozorovatele v pravo) je toto zvíře provázeno vyobrazením vinařského kolíku s vinnou révou se dvěma hrozny a listy.
KARLÍN pečeť in Vrbas - Ždánsko - kresba 1
KARLÍN pečeť in Liška - Pečeti - kresba 1
KARLÍN pečeť in Vrbas - Ždánsko - kresba a text
Návrh znaku a vlajky pro obec K A R L Í N zde ke stažení
autor: Mgr. Jan Tejkal
Návrh znaku obce:
Návrh znaku obce vychází především z obrazu výše popsané historické pečeti obce. Varianty počítají s obecnou figurou medvěda ve skoku, kterak drží v předních tlapách kruh, a se zjednodušenou reflexí symbolu vinné révy v podobě figury dvou vinných hroznů kosmo nad sebou. Kromě odkazu na historickou pečeť připomíná varianta znaku rovněž zakladatele obce, knížecí rodinu Lichtenštejnů, nebo patrona místní kaple, sv. Karla Boromejského.
Blason neboli popis znaku obce:
"V zeleném štítě zlatý medvěd ve skoku s červenou zbrojí, držící v předních tlapách stříbrný kruh s vepsaným latinským křížem, vpravo dole dva zlaté vinné hrozny kosmo nad sebou."
Vlajka obce:
Při tvorbě návrhu obecní vlajky platí, že námět nebo podoba vlajky musí korespondovat s figurálním obsahem či podobou návrhu znaku.
Blason neboli popis vlajky obce:
"List tvoří tři svislé pruhy,žlutý, zelený a bílý, v poměru 1 : 3 : 1. V zeleném pruhu žlutý medvěd ve skoku s červenou zbrojí, držící v předních tlapách bílé mezikruží s vepsaným latinským křížem. Před a pod pravou zadní tlapou po žlutém vinném hroznu. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3."
Vyjádření člena Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky:
K variantám návrhu znaku a vlajky obce je přiloženo vyjádření PhDr. Ivana Štarhy z Moravského zemského archivu v Brně, člena expertní skupiny Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a garanta správnosti návrhů.
Z tohoto vyjádření vyplývá, že všechny varianty návrhu vycházejí z obecných zásad heraldické a vexilologické tvorby a mohou být tedy předloženy Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s žádostí o schválení a doporučení Předsedovi PS P ČR znak a vlajku obci udělit.
PhDr.Ivan Štarha přitom ve svém vyjádření uvádí mimo jiné následující:
„Předložené návrhy znaku a vlajky plně splňují základní heraldické i vexilologické normy. Z hlediska expertní skupiny při podvýboru v poslanecké sněmovně nelze proti jejich udělení očekávat nějaké připomínky. O podání návrhů musí rozhodnout obecní zastupitelstvo. Poněvadž stará obecní pečeť má na rozdíl od většiny vesnických pečetí, v nichž nacházíme zpravidla
symboly zemědělství a přírody, poměrně v heraldice vzácnou figuru medvěda, doporučuji, aby obecní zastupitelstvo přihlédlo k této skutečnosti a vybralo k udělení návrh s medvědem a kruhem, vinné hrozny a barva štítu odvozená z barev vrchnosti jsou jistě vhodným doplňkem.“