Muzeum obce Karlín
MUZEUM OBCE KARLÍN
MUZEUM OBCE KARLÍN bylo slavnostně otevřeno a posvěceno P. Pavlem Fatěnou – farním vikářem dne 11. 11. 2022, za účasti občanů obce Karlín, blízkého okolí i pozvaných hostů. Součástí programu bylo i svěcení mladých vín od místních vinařů, jelikož na tento den připadá svátek svatého Martina – patrona vína a podle tradice se v tento den otevírají a ochutnávají mladá Svatomartinská vína.
MUZEUM OBCE KARLÍN č. p. 41
Kdy můžete muzeum navštívit?
- Otevřeno při slavnostních příležitostech, dále o vánocích, Velikonocích a hodech.
- po předchozí domluvě na obecním úřadě v Karlíně - kontakt: 518 361 453
- nebo u starostky obce p. Darje Krpalové, mob: 728 452 473, která případné zájemce ochotně provede.
Záměr zachránit jednu z nejstarších staveb v obci a koupit tuto nemovitost ke zbudování MUZEA OBCE KARLÍN se rozhodlo ZO Karlín již v roce 2020. Dům z pálených i nepálených cihel a kamene, který byl postavený na přelomu devatenáctého a dvacátého století, je původním hospodářským stavením s číslem popisným 41 v centru obce. Kromě komory, dvou obytných částí a mlatu jsou součástí i dva chlévy a zemní sklep.
Z dochovaných záznamů archivu v Hodoníně:
"Dáno povolení k obývání dle ústní žádosti ze dne 1. srpna 1926 a povoleno obývati ode dne 25. srpna 1926 Cyrilu Krpalovi pod čís. domovním č. 41" (tolik opis záznamu).
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií –
Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova Evropa invenstuje do venkovských oblastí Program rozvoje venkova.
MUZEUM OBCE KARLÍN - podpořeno MAS Kyjovské Slovácko v pohybu, z.s. jako projekt žadatele naplňující cíle SCLLD MAS Kyjovské Slovácko v pohybu, z.s.
Výsledkem projektu je nově zrekonstruovaný interiér, pro zachování kulturního dědictví pro další generace a přispění tak k rozvoji kultury tím, že zejména: sběrem, dary a nákupy budeme získávat, shromažďovat, ochraňovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti doklady vývoje obce Karlín, které jsou kulturním dědictvím.
Komora, kuchyňka a světnice původního venkovského stavení jsou zařízeny a vybaveny tak, aby návštěvníkům připomenuly život našich předků, při zachování podoby bydlení první poloviny minulého století. Většina exponátů do muzea zdarma věnovali občané obce a blízkého okolí. Za to jim patří velké poděkování.